تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه

تحصیل در ترکیه

 

تحصیل در ترکیه برای دانشجویان ایرانی نسبت به تحصیل در کشور های دیگر آسان تر می باشد,زیرا رفت آمد به این کشور هم آسان و هم مدت زمان کمتری نیاز دارد.برای تحصیل در دانشگاه های معتبر ترکیه شما باید قبل از پذیرش در دانشگاه باید آزمون ورودی بدهید که نمره قبولی آزمون ,امکان ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای شما بوجود می آورد.

امتحان ورودی این کشور به نام YÖS می باشد که این آزمون هر سال برگزار می شود و زمان برگزاری این ازمون  ماه آوریل در کشور ترکیه می باشد.برگزاری آزمون به زبان انگلیسی می باشد.

سطح بالای دانشگاه های ترکیه و هزینه کم تحصیل و زندگی در ترکیه باعث شده است دانشجویان زیادی به این کشور به دلیل تحصیل سفر کنند,یکی از دلایل پیشرفت دانشگاه و سیستم آموزشی این کشور این است که بر اساس استانداردهای سیستم آموزشی آمریکا می باشد و دروس را بصورت ترمی- واحدی ارائه می دهند.زبان تحصیل و تدریس در دانشگاه های ترکیه هم انگلیسی ، فرانسه ، آلمانی و یا ترکی است.

شما بعد از قبولی در آزمون YÖS می توانید در یکی از رشته های  فنی مهندسی، پزشکی، هنر و علوم انسانی در دانشگاه های ترکیه تحصیل کنید که آغاز سال تحصیلی دانشگاه های ترکیه ماننده ایران می باشد یعنی که شروع ترم (پائیز )از ماه اکتبر و انتهای ژانویه و ترم (بهار )از فوریه آغاز و در ماه ژوئن به پایان خواهد . ترم تابستان هم  از جولای تا آگوست خواهد بود.

برای شرکت در آزمون YÖS ترکیه ,دانشجویان ایرانی که دیپلم دارند از همه رشته ها :فنی حرفه‌ای، کار دانش، هنرستان می توانند در آزمون ورودی این کشور شرکت کنند.

 

آزمون YÖS دانشگاه های ترکیه

آزمون و کنکور کشور ترکیه به دو صورت می باشد که شما باید در مرحله اول آزمون در مدت زمان ۹۰دقیقه  ۸۰ سؤال تستی ۵ گزینه‌ای از دروس ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی و جغرافیا دبیرستان پاسخ بدهید که زبان آزمون هم انگلیسی و ترکی می باشد.

مرحله دوم آزمون YÖS دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی برگزار می گردد که نمره قبولی را بر اساس  Aیا Bیا C به متقاظیان می دهند.

سپس شما بعد از قبولی در آزمون می توانید رشته مورد نظر تحصیلی خود را انتخاب کنید.

اما اگر شما در مقطع لیسانس هستید و قصد تحصیل در ترکیه دارید ,شرایط آسان تری برای تحصیلی در این کشور دارید که آزمون ورودی از شما گرفته نمی شود و فقط بر اساس نمره قبولی امتحانات داخلی دانشگاه اقدام به پذیرش دانشجو میکنند.

اگر شما قصد تحصیل در مقطع دکترا و فوق لیسانس در ترکیه دارید ,بایدلیست رشته‌هایی که در آنها پذیرش دانشجوی فوق لیسانس و دکترا و باوجود رشته مورد نظر خود بسنجید و بعد از آن برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه اقدام کنید.

مدت زمان تحصیل در دوره فوق لیسانس ترکیه ۲ سال و مدت زمان تحصیل در دوره ی  Ph.Dچهار سال است.