دانشگاه علوم پزشکی شهر کلوژ رومانی

دانشگاه های رومانی : شهر کلوژ  در مرز مجارستان واقع شده است و زیباترین و اروپایی ترین شهر رومانی محسوب می‎شود. امکانات رفاهی، فروشگاه‎ها و فرودگاه بین المللی در شهر موجبات آسایش دانشجویان خارجی را فراهم نموده تا جایی که امروزه در هر سال ۱۰۰۰ دانشجو در دانشگاه بین المللی شهر کلوژ مشغول به تحصیل هستند. دانشجویان به طور مداوم در حال تبادلات علمی هستند و این شهر بزرگترین کتابخانه کشور را دارد.

Medical University of Cluj Hungary

شهریه سالیانه ۵۰۰۰ یورو است که دانشجو می‎تواند در سه قسط پرداخت کند. بالا بودن نمرات در گرفتن مزایای بورس تحصیلی تحت عنوان کمک به دانشجو موثر است. دانشجویان ممتاز نصف شهریه سالانه را پرداخت می‎کنند.

چند نکته مهم:

قبل از عزیمت در حد عالی زبان انگلیسی را بیاموزید. تصور نکنید پس از آمدن به این کشور به مرور در زبان پیشرفت می‎کنید، شما مدام سرکلاس هستید و تدریس به زبان انگلیسی است، اگر متوجه دروس نشوید، دچار سرشکستگی می­‎شوید.

تمامی مدارک دانشگاههای ایران اعم از پیام نور و غیرانتفاعی پذیرفته می‎شود.

دانشگاههای رومانی از لحاظ کیفیت علمی و امکانات رفاهی همه در یک سطح هستند. و تفاوتی بین دانشگاه در شهرهای بزرگ یا کوچک نیست.

آشنایی نسبی با زبان انگلیسی برای گذراندن مراحل پذیرش ضروری است اما لزومی به ارائه مدرک زبان نیست. هرچند اگر در بخش مدارک لازم پذیرش مدرک زبان داشته باشید، تاثیر بسیار خوبی در پذیرش شما دارد.

از هر دانشگاهی در ایران مدرک ارشد داشته باشید می‎توانید برای اخذ دکتری به رومانی بیاید.

چه زمانی برای پذیرش در دانشگاههای خارج از کشور اقدام کنیم؟

برای اینکه در سال تحصیلی آینده مثلاً پاییز آینده تحصیلات خود را در یک دانشگاه خارجی شروع کنید باید مدراک را تا قبل از اتمام سال تحصیلی جاری ارسال کنید. اگر فارغ التحصیل نشده‎اید، در سال پایانی تحصیل می‎توانید مدارک ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل و ریزنمرات خود را ارسال کنید. البته قبل از شروع تحصیلات در دانشگاه خارج از کشور باید تحصیل شما در ایران به پایان رسیده باشد. در صورت پذیرش به شما فرصت داده می‎شود که مدارک فارق التحصیلی را ارائه دهید.

برای تحصیل در مقطع دکترا در هر زمانی می‎توانید اقدام کنید.